Výpadek příjmů po konci kariéry přichází u sportovců mnohem dříve než u podnikatelů

Článek publikovaný 20. 3. 2023 na wmag.cz

Příběhů úspěšných sportovců, kteří se s koncem aktivní kariéry dostali kvůli neúspěšnému podnikání či neopatrnému nakládání s penězi do dluhů, je celá řada a média se jim ráda věnují. Ne každý ale peníze prohýří. Mnozí z nich si do sportovního důchodu odnáší miliony korun na kontě a řeší, jak s prostředky naložit, aby neztrácely hodnotu a zabezpečily dlouhodobě rodinu. Nemusí jít přitom jen o nejznámější jména z prestižních zahraničních klubů. Zajímavé částky se v dnešní době dají sportem vydělat i v nejvyšších domácích soutěžích.

„Úspěšní sportovci se v mnohém podobají úspěšným podnikatelům. Také bývají houževnatí, orientovaní na výsledek a vytrvalí. Na rozdíl od majitelů firem, pro které vrchol kariéry přichází zpravidla až krátce před důchodem, končí dráha profesionálního sportovce obvykle již mezi 35. a 40. rokem věku. Tomu je potřeba přizpůsobit investiční strategii,“ popisuje Pavel Jíša, spoluzakladatel společnosti CLEVERTY, jež poskytuje investiční poradenství movitým klientům včetně současných i bývalých špičkových sportovců.

Zatímco podnikatelé bývají v době prodeje firmy či podílu v ní již plně finančně zabezpečení, mají dospělé děti a jejich hlavním cílem je uchovat hodnotu peněz na stáří, profesionální sportovci obvykle přemýšlejí jinak. „Když vám ještě před čtyřicítkou najednou vypadne lukrativní příjem, na který jste byli dosud zvyklí, staráte se nejen o to, abyste měli z čeho žít v penzi, ale potřebujete pro sebe a svoji rodinu zachovat životní standard na dalších 25 až 30 let, než do důchodu vůbec půjdete,“ popisuje Jíša.

Pro profesionální sportovce proto obvykle v CLEVERTY sestavují individuální portfolia na míru z pestřejší palety investičních nástrojů, než jakou volí u klientů v předdůchodovém věku. „Jedna složka portfolia je zpravidla konzervativnější, takzvaně ,na klidné spaní', a je zaměřená především na ochranu před inflací. Stejně velká ale bývá i druhá dynamičtější část, jež směřuje do volatilnějších aktiv s vyšším potenciálem výnosu,“ říká zkušený investiční poradce.

Někteří klienti z řad sportovců si navíc nechávají část peněz na start nového podnikání, protože si neumí představit, že ze dne na den přestanou být aktivní. „Chápu je, ale přesto jim doporučuji, aby do podnikání dali jen tolik peněz, o kolik si případně mohou dovolit přijít. Podnikatelský úspěch je nejistý, a když už se někomu jednou podařilo sportem solidně zajistit, byla by škoda skončit v dluzích. Správně diverzifikované investiční portfolio se mi proto jeví jako rozumnější cesta.”

Jíša zároveň úspěšným sportovcům radí, aby si investování vyzkoušeli už během aktivní kariéry. „Jednak si díky tomu začnou včas budovat finanční zázemí pro udržení životní úrovně i po odchodu do sportovního důchodu, jednak získají zkušenosti a budou si umět lépe představit, co zhodnocování peněz obnáší,“ popisuje investiční poradce s tím, že je dobré myslet také na zadní vrátka. Působení vrcholových sportovců totiž někdy předčasně ukončí zranění. Kvůli němu jsou pak mnozí z nich odkázáni na vlastní úspory o poznání dříve, než původně počítali.

Dobrého investičního poradce Jíša doporučuje úspěšným sportovcům vybírat nejen na základě referencí. Ty jsou sice důležité, ale řada nešťastných investorských příběhů z řad sportovců ukazuje, že spoléhat se pouze na doporučení může vést ke zklamání a velkým ztrátám. „Pokud to s vámi poradce myslí doopravdy dobře, nebude od vás chtít žádné peníze předem a nebude si účtovat ani průběžné poplatky či provize. Jako odměnu si vezme jen podíl ze skutečně dosaženého zisku, to je zásadní.“

Úspěšní sportovci se podle Jíši také často setkávají s předsudky veřejnosti, která si myslí, že jen měli štěstí a snadno přišli k penězům.

„Přestože jsem sám sportoval jen rekreačně, vím, že dokázat něco ve vrcholovém sportu není jednoduché. Často jsou potřeba roky tvrdé dřiny,
odříkání, odloučení od rodiny a obětování všeho kariéře. Dokonce i na úkor vzdělání a finanční gramotnosti,“ říká Jíša s tím, že zatímco úspěšný podnikatel se obvykle naučí základům správného nakládání s penězi postupem času ve své firmě, aktivní i bývalí vrcholoví sportovci zpravidla tuto školu života v byznysu nemají.

Využít služeb špičkového investičního poradce dává v jejich případě o to větší smysl, aby o své těžce vydělané peníze nepřišli.

S více než 10 lety praxe na finančním trhu v ČR patří k průkopníkům služby placeného investičního poradenství. Během své profesní dráhy si na trhu vybudoval velmi dobré renomé, díky kterému jeho služeb využívají institucionální a top afluentní individuální investoři. Je spoluzakladatelem české finanční a investiční skupiny CLEVERTY a kromě svého působení ve fondu Českomoravský fond SICAV, a.s. je rovněž spolumajitelem úvěrové společnosti FINEMO, jež se zaměřuje na poskytování reverzních hypoték. „S investorskými portfolii v CLEVERTY velmi aktivně pracujeme a rebalancujeme je dle aktuální situace na trhu. Zároveň je třeba zdůraznit, že ani jedna z investic není čistě oportunistická, spekulativní. Jedná se o investice ,na klidné spaní', se stabilním výnosem a nízkou volatilitou," říká Pavel Jíša.

Autor: Janis Aliapulios – CLEVERTY Advisors s.r.o.

 

Scroll to top