Největší přehled poskytovatelů poradenství podnikatelským rodinám v ČR 2023

Největší přehled poskytovatelů poradenství podnikatelským rodinám v ČR 2023

Wealth Magazín - Report

Ing. Pavel Jíša
Spoluzakladatel

Inflace donutila rodinné firmy investovat, pandemie inovovat a válka na Ukrajině společně se smrtí Petra Kellnera jejich majitelům připomněla, že se dosavadní jistoty mohou ze dne na den obrátit úplně naruby. O tom, jak poslední čtyři turbulentní roky změnily přístup rodinných firem ke správě majetku, do čeho jejich majitelé nyní investují, a v čem se jejich potřeby v oblasti zhodnocování peněz liší od jiných movitých Čechů, mluvil v rozhovoru pro Wealth Magazín spoluzakladatel investičně-poradenské společnosti CLEVERTY Advisors s.r.o. Pavel Jíša.

Se zhodnocováním peněz a správou majetku pomáháte v rámci CLEVERTY Advisors řadě bohatých Čechů. V čem se majitelé rodinných firem od ostatních liší?

Jsou zpravidla velmi konzervativní. Majetek nezdědili, nepřevzali od někoho jiného, nevyhráli, nezbohatli rychle. Budovali svoji firmu desítky let od nuly a podle toho se k ní a k penězům také chovají. Často mi ukazují fotografie, jak stojí v holínkách u základů nemovitosti, kterou pro své podnikání postavili nebo zrekonstruovali, nebo jak přijali prvního zaměstnance a dnes jich mají víc než stovku. Je to pro ně srdcová záležitost.

Jak se tento konzervativní přístup projevuje v investování?

Obvykle tak, že ke své firmě přistupují jako k jednomu ze svých dětí. S péčí, láskyplně, pořád se o ni bojí a snaží se ji odstínit od jakéhokoli rizika například v podobě bankovních úvěrů. To se pak propisuje i do investování. Typicky v tom, že drží velký podíl hotovosti nebo velmi likvidních aktiv, aby byli připraveni ustát i horší časy. V poslední době ale okolnosti řadu z nich tento osvědčený přístup přimělyp řehodnotit.

Proč?

Mnoho rodinných firem založených v 90. letech se dostává do fáze, kdy je potřeba uskutečnit mezigenerační výměnu – buď formou předání potomkům či vnoučatům, nebo angažováním profesionálního managementu a odchodem z každodenního řízení firmy, či případně prodejem. Majetek nashromážděný v podniku pak obvykle míří do holdingové struktury mimo firmu, aby nebyl ohrožen, kdyby se jí pod novým vedením tolik nedařilo. Pak logicky přichází otázka, co s ním dál, kterou navíc ještě umocnily mimořádné okolnosti posledních čtyř let.

Co přesně máte na mysli?

V první řadě inflaci. Dokud byla okolo dvou procent, i velmi konzervativní přístup zaručoval, že majetek nebude ztrácet reálnou hodnotu. Její růst až ke 20 % ale přiměl i ty nejopatrnější, aby začali investovat. Nikdo se nechtěl nečinně dívat, jak se to, co dlouhé roky usilovně budoval, doslova ztrácí před očima. Důležitou roli sehrála i pandemie, jež přinesla tlak na inovace. Kdo se neuměl přizpůsobit, byl najednou na druhé koleji. Velký psychologický efekt měla rovněž válka na Ukrajině či smrt Petra Kellnera. Majitelům rodinných firem tyto události otevřely
oči a připomněly jim, že se dosavadní jistoty mohou ze dne na den obrátit úplně naruby.

To ale většina z nich ví nejpozději od velké světové finanční a hospodářské krize z let 2008 a 2009..

Tehdy sem do České republiky špatné zprávy putovaly několik týdnů či měsíců. Bylo více času se připravit na nejhorší. Válka na Ukrajině přišla nečekaně. Byť o ní někteří experti mluvili už dřív, reálně s ní počítal málokdo. A náhlá smrt Petra Kellnera, to byl pro podnikatele další silný okamžik – jméno Kellner znal každý, byl symbolem úspěchu, pro mnohé byl vzorem. V byznysu šlo o jednu ze zpráv, u které si i po letech pamatujete, kde jste zrovna byli a co jste dělali, když jste se ji dozvěděli.

Jak se to všechno promítá v praxi?

Místo maximalizace obratu či zisku dnes klade více majitelů rodinných firem důraz na vyváženost mezi rodinným a pracovním životem. Chtějí mít čas si v zimě zajet na 14 dnů na lyže a v létě k moři. V oblasti zhodnocování peněz a správy majetku to mimo jiné znamená, že se více přiklánějí k investicím takzvaně na klidné spaní. Nechtějí být každý den ve stresu z toho, jak kolísají akciové trhy.

Do čeho tedy peníze dávají?

Obecně jde o dlouhodobě stabilní aktiva bez korelace s vývojem kapitálových trhů a často také bez větších vazeb na trh nemovitostí – domy či byty už mají tito lidé z minulosti obvykle nakoupené přímo v České republice a mnohdy i v zahraničí. Čím dál více naopak objevují pestrou nabídku fondů kvalifikovaných investorů, kde lze investovat do všeho možného. Od private equity, přes nemovitosti, úvěry, pohledávky až po reverzní hypotéky. Majitelům rodinných firem ale nejde jen o samotné zhodnocování peněz, klidné spaní jim zajišťuje třeba i správná struktura majetku pro případ dědictví či jeho bezpečné umístění.

Nejoblíbenější je u nás v CLEVERTY Advisors individuální služba, kde na klíč v jednom balíčku dostanou majitelé rodinných firem komplexní servis od správy investic, přes řešení daňových povinností, až po přípravu na mezigenerační
předání majetku.

Ing. Pavel Jíša
Spoluzakladatel

Na tuzemském finančním trhu se pohybuje již 14 let a patří k průkopníkům služby placeného investičního poradenství. Během své praxe si na trhu vybudoval velmi silné renomé, díky kterému jeho služeb využívají privátní a top afluentní investoři. Za celou svou kariéru s nimi zrealizoval investice za více než 2,5 miliardy korun. Je spoluzakladatelem české finanční a investiční skupiny CLEVERTY a kromě svého působení ve fondu Českomoravský fond SICAV, a.s. je rovněž spolumajitelem úvěrové společnosti FINEMO, jež se zaměřuje na poskytování reverzních hypoték.

Disclaimer
Společnost CLEVERTY Advisors s.r.o. (dále jen „Společnost“) je investičním zprostředkovatelem ve smyslu ust. § 29 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů. Společností výše poskytované informace o investičních nástrojích jsou určeny pro informativní účely a nelze je považovat za doporučení nákupu investičních nástrojů ani za žádný druh investičního či jiného poradenství. Před nákupem investičního nástroje je vždy zapotřebí, aby se investor vždy podrobně seznámil s parametry investičního nástroje a souvisejícími riziky a došlo k vyhodnocení, zdali jeho investiční profil odpovídá zamýšlené investici.
Zhodnocení, výkonnost či jiné parametry dosažené jednotlivými investičními nástroji v minulosti nemohou v žádném případě sloužit jako spolehlivý ukazatel či záruka budoucího zhodnocení, výkonnosti či jiných parametrů takovýchto nebo obdobných investičních nástrojů. S investicí na kapitálovém trhu je vždy spojeno riziko kolísání hodnoty a návratnost původně investovaných prostředků není zaručena. Ačkoliv veškeré Společností zveřejněné informace a názory pocházejí nebo jsou založeny na zdrojích, které Společnost považuje za důvěryhodné, Společnost neposkytuje žádnou záruku jejich úplnosti či přesnosti a nepřebírá odpovědnost za ztrátu nebo škodu způsobenou použitím těchto informací.
Další informace o Společnosti, poskytovaných investičních službách a souvisejících rizicích jsou dostupné na webu Společnosti: https://clevertyadvisors.cz/dulezite-dokumenty/

Scroll to top